Calvin Klein

Calvin Klein

Historie značky se začala psát v předválečné době roku 1942, kdy se v new-yorském Bronxu narodil chlapec jménem Calvin Klain.

Léta běžela a mladý Calvin se pomalu začal zajímat o design a umění, které nakonec i studoval na střední škole. Dále pokračoval studiem na Fashion Institute of Technology v New Yorku, které však přerušil odchodem za prací do módních domů, kde si řemeslo více osvojil.

Zlom nastal v roce 1967, kdy si Calvin vypůjčil 10 000 dolarů od svého dlouholetého přítele Barryho Schwartze s úmyslem založit vlastní dílnu pro výrobu oblečení. Zároveň udělal z Barryho i svého parťáka.

Místo jejich působiště bylo zvoleno více než skvěle, jednalo se o nákupní centrum na 7th Avenue, které bylo jakýmsi středobodem pro obchodníky s módou.

Kariéru, do té doby malé značky, odstartovala zvláštní událost – majitel obchodního domu Bonwit Teller & Co. Paul Bonwit při návštěvě centra, kde Calvin působil, jel výtahem, který zastavil ve špatném patře, Paul vystoupil a spatřil Kleinovu aktuální nabídku dámských sak a šatů. Ta ho tak uchvátila, že spolu uzavřeli obchod za 50 tisíc dolarů. Ještě tentýž rok udělal Calvin další obchod za milion dolarů.

Toť návod, jak se během jednoho roku dostat na stránku The New York Times a v následujícím roce (1969) na obálku legendárního módního časopisu Vogue díky skvělému vlněnému kabátu.

Období 1970—2000

1971 — Prodeje značky dosáhly celkem 5 milionů dolarů.
1972 — Přichází první kolekce sportovního oblečení.
1973 — Calvin získává prestižní cenu amerických módních kritiků.
1974 — Zákazníci si vyprosili prodej trička s logem CK.
1975 — Prodej licencí za 12 milionů dolarů na užití loga CK na módních doplňcích (deštníky, peněženky…).
1977 — Firma dosahuje zisku 90 mil. dolarů.
1978 — Světlo světa spatřila první kolekce dámské kosmetiky, parfémů a pánského oblečení (kabáty, saka, kravaty, sportovní oblečení). Během prvních 48 hodin prodeje se utratilo 28 milionů dolarů!

1981 — Na trh byly uvedeny pánské parfémy.
1982 — Sortiment byl doplněn o pánské spodní prádlo. Calvin se objevuje společně s modelkou Brooke Shields na obálce časopisu People.
1983 — K pánskému spodnímu prádlu se připojuje i spodní prádlo pro dámy.
1988 — Designérka Tina Chow navrhla první řadu šperků pro CK.
1989 — Sortiment se rozšiřuje o tašky a malé kožené doplňky.

1991 — Vychází první kolekce brýlí Calvin Klein.
1997 — Přichází čas na první kolekci hodinek Calvin Klein.

Calvin Klein na přelomu tisíciletí a v současnosti

Přelom tisíciletí spolu s následující dekádou přinesl značce mnoho úspěchů, ocenění, nové spolupráce a kontraktů. Velice podrobný sled událostí si můžete přečíst v angličtině na stránkách časopisu Vogue.

Vedle obchodu se Calvin intenzivně zajímal o dobročinnost. Nejvíce energie a financí věnoval nadacím, které pomáhaly lidem s AIDS. I za toto počínání byl a je velice uznávaný.

V roce 2005 Calvin Klein prodal svou společnost koncernu Phillips-Van Heusen za 430 milionů dolarů. Značka CK se tak zařadila mezi další značky jako jsou Tommy Hilfiger, Van Heusen, IZOD, ARROW, Speedo†, Olga and Warner’s.