Recenze veslovacího trenažeru Hegen HS-060R

Veslovací trenažer Hegen HS-060R — recenze

Možná právě přemýšlíte o koupi veslovacího trenažeru. Na trhu jich je celá řada, od hobby modelů po profesionální. Liší se provedením, velikostí, vybavením a hlavně brzdným mechanismem, existují tři typy – magnetický, vzduchový, vodní. V následující recenzi se dozvíte zkušenosti získané při cvičení na hobby modelu s magnetickým systémem.

Důvod koupě

Hlavním důvodem koupě veslovacího trenažeru byla potřeba pohybu během podzimu a zimy, kdy se tolik nedá provozovat moje oblíbená cyklistika.

O veslovači jsem se dozvěděl od kamaráda, který ho jako první pořídil z podobných důvodů. Trápí ho navíc problémy s klouby, proto jízda na kole je pro něj ideální k jejich udržení v dobrém stavu. Podobně jako já přemýšlel o cyklotrenažeru nebo tréningových válcích, ale nakonec zvolil veslovací trenažer.

Hned po týdnu zkoušení stroj vychvaloval, po několika týdnech nadšení neopadlo. Sice jsem ho bral s rezervou, ale o koupi jsem začal uvažovat také (někdy, možná, snad)… a pak přišly Vánoce.

Objednávka

Čtyřiadvacátého jsem si vyslechl od kamaráda další chválu trenažeru Hegen HS-060R Cross s magnetickým odporem. V tu chvíli na mě dolehla touha udělat si radost, pořídit něco, co „bude určitě za pár měsíců ležet v koutě“. Usedl jsem k počítači a veslovač objednal, k mému štěstí byl zrovna ve slevě.

Hodně jsem se těšil na první trénink během volna, ale nepočítal jsem, že by do silvestra dorazil. Sedmadvacátého jsem dostal avízo o odeslání balíku prostřednictvím přepravní společnosti PPL, že mi bude následující den doručován balík. Paráda!

Instalace

26kg balík dorazil, precizně (až moc!) zabalený. Pustil jsem se do něj. Jednotlivé části jsem vyskládal, mrknul do podrobného návodu v češtině, ten nakonec ani nebyl potřeba. Montáž několika předem složených dílů nezabrala dlouho, mezi 30–60 minutami.

Stroj se skládá z:

 • pojezdu se sedákem,
 • horizontální ocelové konzole,
 • dvou základen (přední válcová má na spodní straně dvě kolečka pro snadnější skladování)
 • dvou postranních opěrek pro nohy,
 • těla s vlastním magnetickým mechanismem, táhlem, displejem, otočným knoflíkem pro nastavení zátěže.
 • Hned po sestavení jsem začal řešit skladování. Veslovač sice není příliš rozměrný (v x š x d: 51,5 cm x 47 cm x 180 cm), ale v přecpaném panelákovém bytě 3+1 s ne příliš dobrou dispozicí není místo nazbyt.

Horizontální konzole se skládá ze dvou dílů spojených šroubem, na kterém se zadní část s podstavcem zvedá do svislé polohy po vytočení pojistného knoflíku. Celkem šikovné, ale pro mě zbytečné, to už bych mohl stroj nechávat v normálním stavu. Až potom mi kamarád doporučil skladování ve svislé poloze, tzn. celý trenažer se zvedne tak, že koncový podstavec je vzhůru, stroj pak leží na plastovém krytu a válcové základně s kolečky. Zabere pak plochu cca 50 x 55 cm.

Není to způsob, který by výrobce uváděl v manuálu, pochopitelně, je to na vlastní riziko, ale pokud je takto zvednutý opatrně, rozhodně nehrozí prasknutí plastu. Je ale potřeba dávat pozor, aby se do stroje nestrčilo, může spadnout a poškodit se. To v mém případě nehrozí, zaparkoval jsem ho do výklenku chodby u skříně.

Cvičení

A teď konečně k tomu nejdůležitějšímu — cvičení. Hned po instalaci jsem se do něj pustil. Dal jsem si 20 minut na šestý stupeň obtížnosti z celkových osmi. Během této doby jsem dal cca 500 tahů. Chvíli trvalo vychytat správnou techniku, po několika minutách se do ní člověk dostane, pohyb je naprosto přirozený harmonický. Po dokončení přichází první zjištění, člověk se zapotí a cítí, že se hýbal.

Druhý den jsem cítil svalstvo po celém těle, nejvíc ale na zádech kolem páteře. Všechno bolelo, ale záda ne, kolem obratlů svalstvo jakoby příjemně tahalo, z prvního cvičení jsem měl dobrý pocit – asi to k něčemu bude.

Následovaly další tréninky, snažil jsem se cvičit obden. Hned při druhém jsem obtížnost zvýšil na maximum, zároveň jsem zjistil, že cvičení bez bot je hloupost. Pásky tak neobepnou chodidla dokonale, pohybují se v nich => nelze se pořádně zapřít, efektivita cvičení je nízká. Po obutí se situace zlepšila nesrovnatelně, takže rozhodně doporučuji sportovní obuv.

Dnes cvičím na osmý stupeň obtížnosti, průběžně měním tempo, čas nesleduji, ale pohybuji se asi kolem 15 minut, záleží na chuti.

Hegen HS-060R je vybaven displejem s následujícími funkcemi:

 • Time – ukazuje dobu cvičení.
 • Count – ukazuje počet pohybů od začátku do přerušení cvičení.
 • Total Count – ukazuje celkový počet pohybů.
 • Calories – ukazuje přibližný počet spálených kalorií.
 • Count/Min – ukazuje počet pohybů vesly za minutu.
 • Scan – ukazují se postupně hodnoty všech funkcí.

Závěr

S trenažerem jsem spokojený, naprosto plní účel. Považuji ho za skvělý prostředek za přijatelnou cenu. Ideální pro podzim a zimu, kdy jsou venkovní fyzické aktitivity značně omezené. Procvičí celé tělo, od nohou, přes záda a břicho, po ruce. Největší vliv má rozhodně na stehenní, hýžďové a zádové svaly.

Se zpracováním jsem také spokojený, na výrobek v nejnižší cenové relaci nad očekávání. Po půl roce pravidelného cvičení se nic neuvolnilo, neprasklo. Jedinou „vadou“ je menší vzdálenost táhla od opěrek nohou, profesionální trenažery mají tuto vzdálenost delší, při cvičení se tak dá více naklonit dopředu. Toto mínus je však vyváženo skladností.

Výhody

 • Nízká cena.
 • Skladný, ideální do bytu.
 • Naprosto plní účel.

Nevýhody

 • Menší horizontální vzdálenost táhla od opěrek nohou oproti profesionálním trenažerům delších rozměrů.